نوشته های مربوط به تلویزیون

تکنولوژیهای به کار رفته در تلویزیونهای ال جی

هدف اصلی ساخت تلویزیون ایجاد تصاویر برای به نمایش گذاشتن بر روی صفحه نمایش آن است و این هدف نسل به نسل ارتقا پیدا کرده و برای رسیدن به این هدف هر کدام از شرکتهای سازنده این محصولات، از تکنیکها و فناوریهای خاص و یا مشترکی استفاده کرده اند. نسل جدید این فناوری ها نشان از اهمیت کیفیت تصاویر تلویزیون می دهد؛ موضوعی که می تواند وجه تمایز شرکت های تولیدکننده تلویزیون در بازار جهانی لوازم خانگی باشد. در حقیقت آینده بازار لوازم خانگی به حضور پر رنگ تر این شرکت ها در ارائه فناوریهای کیفی بستگی دارد. به نظر می آید شرکت ال جی در زمینه ارائه تکنولوژی های مربوط به ارائه تصاویر زیباتر، بهتر عمل کرده باشد زیرا همان گونه که در جریان هستید تلویزیونهای ال جی توانسته اند در میان سایر همنوعان جایگاه بسیار خوبی را به خود اختصاص دهند.

تلویزیونهای LED ال جی

به طور کلی می توان تلویزیونهای LED ال جی را از لحاظ نوع نور پس زمینه به دو گروه Edge LED و Direct LED تقسیم نمود. در تلویزیونهایی که از نور پس زمینه Edge استفاده می کنند، لامپهای led کوچک که مسئولیت نور رسانی به صفحه نمایش را برعهده دارند، در کناره های صفحه نمایش کار گذاشته شده اند اما در سیستم نور رسانی Direct لامپهای led کوچک به تناسب صفحه نمایش، در سرتاسر آن قرار گرفته اند. نوعی دیگر از نور پس زمینه Direct در تلویزیونهای (نانوسل) ال جی به کار رفته که در آن لامپهای led با تراکم بیشتری بر روی برد مربوطه جای گرفته اند. این نوع نور پس زمینه در اصطلاح Full Array LED گفته می شود و یکی از ویژگی های بارز این نوع نور رسانی این است که برخلاف نور پس زمینه Edge که برخی اوقات هاله ای از رنگها بر رنگهای دیگر (البته به ندرت با چشم غیر مسلح قابل مشاهده است) تشکیل می شود، در سیستم نور رسانی Full Array LED هیچ گونه هاله ای بر روی صفحه نمایش قابل مشاهده نخواهد بود.

تلویزیونهای نانوسل ال جی

شرکت ال جی برای اینکه بتواند در بازار رقابت جایگاه خود را حفظ کند، فناوری جدیدی را به تلویزیونهای LED خود اضافه کرد و آن عبارت است از قرار دادن یک لایه بسیار نازک از جنس ذرات نانوکریستال مابین برد نور پس زمینه و پنل تلویزیون (جایگاه پیکسلها). این لایه با تفکیک نور به رنگهای بیشتر (در مقایسه با تلویزیونهای LED عادی) و جذب نورهای مزاحم می تواند تصاویر جذابتر و زیباتری را بر روی صفحه نمایش خود به نمایش بگذارد. در کنار این ویژگی تکنولوژی Full Array LED نیز با افزایش نور پس زمینه، موجب درخشندگی بیش از پیش تصاویر شده و در ارائه تصاویر زیبا نقش به سزایی ایفا نموده است. از دیگر ویژگیهای تلویزیون نانوسل ال جی استفاده از پردازنده های تصویر نسل آلفا است که نسبت به پردازنده های چهار هسته ای قبل قوی تر، سریع تر و نیز هوشمندتر هستند. البته تلویزیونهای نانوسل ال جی از لحاظ طراحی نیز تا حدودی با تلویزیونهای LED عادی تفاوت دارند و آن، کاهش حاشیه های صفحه نمایش (و افزودن بر قسمتهای مفید صفحه نمایش) و همچنین بهره گیری از یک نوع ظرافت خاص در طراحی این تلویزیونهاست. شرکت ال جی از این نوع طراحی با عنوان Nano Bezel یاد می کند و دلیل این نام گذاری نیز این است که ظرافت در طراحی تلویزیونهای نانوسل ال جی در سطح نانو می باشد.

تلویزیونهای اولد (OLED)

شرکت ال جی علاوه بر تلویزیونهای LED (که تلویزیونهای نانوسل نیز در این دسته قرار دارند)، تلویزیونهای دیگری نیز تولید کرده که نیازی به نور پس زمینه ندارند و نور لازم برای شکل گیری تصویر از طریق پیکسلهایی که به خودی خود نور ساطع می کنند تامین می شود. به عبارت ساده تر در این نوع تلویزیون، پیکسلها در هر قسمت از صفحه نمایش که لازم باشد، روشن شده و نور ساطع می کنند و برای تشکیل رنگ سیاه نیز کاملا خاموش می شوند. به همین دلیل نیز رنگ سیاه مطلق را می توانید بر روی تلویزیونهای OLED مشاهده کنید. کنتراست این تلویزیونها در حد فزاینده ای بالا رفته و رنگها نیز به دلیل اینکه هر پیکسل به تنهایی می تواند هر رنگی را تولید کند، بسیار شفاف و خالص به نمایش در می آیند. در این تلویزیونها، از همان پردازنده های نسل آلفا که در تلویزیونهای نانوسل به کار می روند، استفاده شده است. تفاوت دیگر تلویزیونهای اولد با سایر تلویزیونها در نحوه طراحی آنهاست. ضخامت این تلویزیونها به دلیل عدم استفاده از نور پس زمینه (حذف برد لامپهای led)، بسیار کم و در حد چند میلی متر بوده و از حاشیه های تلویزیون نیز کاسته شده است. در کل باید گفت اگر به طراحی در ساخت، کیفیت در تصاویر و کاربردهای هوشمند یک تلویزیون بیش از حد اهمیت می دهید، تلویزیون اولد پاسخگوی نیازهای شماست.

کلام آخر

سیر تکاملی و پیشرفت تلویزیونهای ال جی در این برهه از زمان که تکنولوژی و فناوری روز به روز تکامل می یابند، پا به پای جدیدترین صنعتهای روز دنیا بوده است. علاوه بر تکنولوژیهایی که در بالا عنوان شد، ال جی نوآوریهای دیگری نیز به لیست محصولات خود اضافه نموده که همگان را متحیر کرده است. از این قبیل محصولات می توان به تلویزیون رولی شرکت ال جی اشاره کرد اذهان را به خود مشغول کرد. در هر حال آنچه در این میان اهمیت دارد این است که ال جی با درک این موضوع که تلویزیونها باید در هر مقطع زمانی نیازهای خاصی را برآورده کنند، توانسته است متناسب با شرایط و حتی فراتر از آن هم محصولات خود را به روز نماید تا جایگاهی را که در میان کاربران این محصولات کسب کرده حفظ نماید. تلویزیونهای ال جی در رقابت با سایر همنوعان خود از توانایی های خارق العاده ای برخوردار هستند و می توانند با هر نوع محصولی در هر مقطعی رقابت داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

The maximum upload file size: 100 مگابایت. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop files here