نوشته های مربوط به تلویزیون

مقایسه جامع تلویزیون X9000H با X9500H سونی – مقایسه X950H با X900H

سونی با ارائه 2 مدل تلویزیون بالارده و بسیار باکیفیت خود به نام X9000H و X9500H خودی نشان داد. این تلویزیون ها از سری 9 این شرکت با پردازنده X1 است که در سال 2020 روانه بازار شد، تلویزیون های سونی همیشه دارای بهترین دقت رنگ بوده اند که این خود از دلایل یک پردازنده قوی در دل تلویزیون های بالارده این شرکت خبر می دهد. در این دو مدل تلویزیون سونی از پردازنده پیشرفته  X1 Ultimate  که به گفته خود چندین سال است که بر روی آن کار کرده است، استفاده کرده است. با مدیریت داده ها توسط پردازنده X1 Ultimate ، محتوا در همان لحظه تجزیه و تحلیل می شود تا کنتراست عالی، روشنایی اوج و رنگ های طبیعی در این تلویزیون ها به نمایش بگذارد و پردازندهX1 HDR Processor در x9000h استفاده کرده است. همچنین این پردازنده ها با هوش مصنوعی خود و فناوری پردازش تصویر منحصر به فرد 4K X-Reality  PRO و همراه با یک پایگاه داده مخصوص، اطمینان حاصل می شود که هر صحنه پر از جزئیات و بصورت واقعی نمایش داده شود. هر 2 تلویزیون از پنل VA (که در تلویزیون های سامسونگ نیز استفاده می شود) استفاده کرده اند پس دارای میزان نور صفحه و کنتراست عالی می باشند و از معایب این پنل زاویه دید کم تر آن به نسبت پنل IPS می باشد که سونی برای جبران این مشکل در تلویزیون X9500H یک لایه ویژه به نام X-Wide Angle کار گذاشته است که زاویه دید تلویزیون را افزایش داده است اما تا حدودی کنتراست X9500H را به نسبت X9000H کاهش داده است.

در زیر یک مقایسه جامعی بین این دو مدل تلویزیون پرچمدار انجام داده ایم که امیدواریم که مورد پسند واقع شود.

امتیاز بندی هر دو تلویزیون در کاربری های مختلف

همانطور که حدس زدید تلویزیون X9500H تا حدودی عملکرد بهتری به نسبت X9000H دارد اما این تفاوت اندک و به راحتی قابل تشخیص نیست.

 • منظور از “امتیاز کلی”: نشان دادن میزان کارایی و کیفیت تلویزیون در محتوای گوناگون و شرایط محیطی مختلف.
 • منظور از قابلیت “فیلم”: میزان کیفیت تماشای فیلم در اتاق تاریک یا نور کم است. خصوصا برای افرادی که به صورت حرفه ای فیلم و سریال دنبال میکنند باید این امتیاز تلویزیون را بیشتر مد نظر قرار دهند.
 • منظور از” نمایش تلویزیونی”: قرار گیری تلویزیونی در یک اتاق نشیمن با نور زیاد و به اصطلاح روشن است. امتیاز بالاتر نشان دهنده کیفیت تصویر بهتر در شرایط ذکر شده است.
 • منظور از حالت “ورزشی”: مسابقات ورزشی بیشتر دارای صحنه های سریع و پویا می باشند اگر تلویزیون در این قسمت امتیاز بالایی کسب نکند نمیتواند این حالت را با کیفیت عالی پخش کند.
 • منظور از حالت ” بازی های ویدئویی”: زمانی که تلویزیون را به کیس کامپیوتر، لپ تاپ یا کنسول بازی وصل میکنید باید دارای ویژگیهای خاصی باشد که بتواند بازی را با کیفیت بهتر به اجرا درآورد. پس امتیاز تلویزیون در این قسمت بیشتر مخصوص گیمرهای حرفه ای می باشد.
 • منظور از حالت “مانیتور”: اتصال تلویزیون به رایانه و کارایی و کیفیت تصاویر نمایشی آن از فاصله 60 – 90 سانتیمتری است.

فناوری صوتی تحسین برانگیز پرچمداران سونی

مقایسه کنتراست X9000H با X9500H

همانطور که در بالا اشاره کردیم در تلویزیونX9500H دارای یک لایه اضافی برای افزایش زاویه دید می باشد، هر چند این لایه ویژه درX9500 باعث افزایش زاویه دید آن می شود اما کنتراست این تلویزیون را کمی پایین برد. پس در بخش کنتراست تلویزیون X9000H عملکرد بهتری از خود ارائه می دهد از این رو در اتاق تاریک یا با نور کم، کاربر میتواند در تلویزیون X9000H کارایی و کیفیت بهتری ببیند و حس کند.

مقایسه فناوری Local Dimming در X9000H و X9500H

این فناوری با هم مدار کردن لامپ های LED در نور پس زمینه و تقسیم کردن آنها به واحد های بیشتری، امکان کنترل بهتر نور را برای ارائه هر چه بهتر تصویر در تلویزیون فراهم میکند. البته میزان کارایی این فناوری در بیشتر تلویزیونها متفاوت است، هر چند در X9000H و X9500H این قابلیت با هم تفاوت خاصی ندارد، Local Dimming در سطح بالایی عمل میکند و میتواند با کنترل LED ها در مواقع لزوم رنگ سیاه و باکیفیتی را در این 2 مدل به نمایش بگذارد.

مقایسه میزان یکنواختی رنگها در تلویزیون های X9000H با X9500

 از ویژگیهای مهم یک تلویزیون میتوان به توانایی آن در نمایش رنگ مشکی واقعی اشاره کرد که هر اندازه تلویزیون بهتر اینکار را انجام بدهد، محتوا خصوصا فیلم و سریال که دارای صحنه های تاریکتری می باشند را نیز بهتر نشان میدهد و از طرفی دیگر کنتراست (تفاوت بین نقاط سیاه و سفید ) نیز بالاتر میرود. از این رو سازندگاه تلویزیون دنبال نمایش هرچه بهتر رنگ سیاه در تلویزیون های خود می باشند. فناوری Dimming که در بالا به آن اشاره شد تنها یکی از این فناوریها می باشد که در تلویزیون برای ارائه کنتراست بهتر قرار گرفته است. باید گفت X9500H تا حدودی توانایی بهتری در ارائه رنگ های تاریک خصوصا مشکی را داراست. ولی در نمایش رنگ های یک دست X9000H عملکرد کمی بهتر از خود نشان داده است. همانطور که در تصویر پایین مشاهده می شود یکنواختی رنگ (در اینجا خاکستری) در X9000H کمی بهتر نمایش داده می شود.

مقایسه میزان روشنایی صفحه تلویزیون های X9000H با X9500

برای درک بهتر مفهوم روشنایی اوج با بیشینه Peak Brightness)) به مثال زیر توجه فرمائید، برای خیلی از افراد اتفاق افتاده است که خوانایی یک پیام یا SMS تلفن همراه در زیر نور مستقیم خورشید سخت تر است!! اگر روشنایی اوج تلفن همراه کم باشد امکان خواندن متن موجود نیست، این مسئله هم در تلویزیون صدق می کند. باید گفت Peak Brightness تلویزیون X9500H تا حدودی بهتر از X9000H می باشد از اینرو X9500 گزینه بهتری برای قرار گیری در اتاق با نور زیاد می باشد و می تواند کیفیت تصاویر بهتر و محتوای دارای HDR را نیز شفافتر به نمایش بگذارند.

مقایسه میزان انعکاس نورصفحه تلویزیون X9000H با X9500

دیدن نور لامپ اتاق یا نور پنجره بر روی صفحه تلویزیون میتواند ناخوشایند باشد، برای رفع این مشکل برند های نام آشنا خصوصا در تلویزیون های بالارده خود از یک صفحه ضد انعکاس نور ویژه استفاده می کنند که می تواند تا حدودی از این اتفاق ناخوشایند جلوگیری کند. همانطورکه  در عکس نیز مشاهده میکنید این صفحه ضد انعکاسی در تلویزیون X9500H عملکرد فوقالعاده ای دارد و نور محیط کمترین تاثیر را بر روی تلویزیون دارند.

 
در زیر هم سایر مشخصات فنی این دو تلویزیون را در جدول باهم مقایسه کرده ایم

X9500H

X9000H

تلویزیون

2020

2020

سال ساخت

VA

VA

نوع پنل

DIRECT

DIRECT

نور پس زمینه

Dolby Vision – HDR10 – HLG

Dolby Vision – HDR10 – HLG

نوع HDR

X1 Ultimate

X1  4K HDR

پردازنده تصویر

30 وات (بجز در49”)

20 وات

خروجی صدا

Dolby Atmos

Dolby Atmos

نوع صدای فراگیر

10.7 میلی ثانیه

11.2 میلی ثانیه

زمان پاسخگویی*

19.1 میلی ثانیه

15.1 میلی ثانیه

تاخیر ورودی*

اندروید

اندروید

سیستم عامل

ندارد

دارد  HDMI 3,4

پشتیبانی از HDMI2.1

4k @ 60 Hz

4k @ 120 Hz

پشتیبانی از رزولوشن

 • منظور از زمان پاسخگویی: زمان لازم بر حسب میلی ثانیه که پیکسلهای تلویزیون طبق محتوا، تغییر رنگ بدهند(این ویژگی تنها برای گیمرها مهم و ضروری می باشد).
 • منظور از تاخیر ورودی: زمان لازم برای فشار یک دکمه خواه ریموت کنترل تلویزیون یا دسته بازی کنسول باشد و دیدن عمل آن بر روی تلویزیون گفته می شود (این ویژگی تنها برای گیمرها مهم و ضروری می باشد).
 • منظور از پشتیبانی از رزولوشن این است که آیا تلویزیون تا چه اندازه می تواند سیگنال ارسال شده از ورودی فیزیکی (HDMI و …) را نمایش دهد.
 • توجه داشته باشید که تلویزیون X9500 سایز 49 اینچ فاقد لایه X-Wide Angle  است، بنابراین انتظار می رود که نسبت کنتراست بالاتری داشته باشد.
 • تلویزیون X9000H در سایز 49 اینچ دارای خروجی صدا 20 وات می باشد.

مقایسه X9500H با X9000H

سونی X950H در کل کمی بهتر از X900H است. X950H دارای زاویه دید عریض تر، قابلیت ضد انعکاس و تجربه HDR بهتری نیز میباشد، زیرا دارای طیف رنگی HDR گسترده است و می تواند صفحه نمایش آن روشن تر شود. با این حال، X900H نسبت کنتراست بالاتری دارد، زیرا لایه X-Wide Angle را ندارد و از تأخیر ورودی کمتری برخوردار است. همچنین ، انتظار می رود X900H در به روزرسانی سیستم عامل، VRR و سایر ویژگی های مربوط به HDMI 2.1 را دریافت کند بنابراین بهترین گزینه برای گیمینگ در بین تلویزیون های سونی تا به حال (زمستان 1399) می باشد. ولی باید گفت که اگر از طرفداران تماشای فیلم و سریال با کیفیت بالا همی باشید ما تلویزیون x9500h را به شما پیشنهاد میکنیم چون دارای بهترین میزان دقت رنگ در بین همه تلویزیونها می باشد و محتوا را به بهترین شکل به نمایش در خواهد آورد.

مقایسه X9500H با X9500G

به طور کلی، Sony X950H کمی بهتر از مدل قبلی خود، Sony X950G (ساخت 2019) عمل میکند. آنها از ویژگی های تقریباً یکسانی برخوردار هستند و در هنگام کار با هندلینگ حرکت عملکرد مشابهی دارند، اما X950H دارای طیف رنگی بیشتری است، لایه ضد انعکاس بهتری دارد. صفحه نمایش، X950G روشن تر می شود و رنگ آن دقیق تر می آید. ولی X950H عملکرد بهتری از خود نشان میدهد.

مقایسه X9500H با Q80T

عملکرد سونی X9500H و سامسونگ Q80 / Q80T در کل بسیار مشابه است. سامسونگ برای بازی بهتر است، زیرا تاخیر ورودی کمتر  – زمان پاسخ سریعتر، از پشتیبانی از VRR  و دارای HDMI نسخه 2.1 میباشد. از طرف دیگر، سونی دارای LOCAL DIMMING و یکنواختی رنگ مشکی و همچنین روشنایی HDR بالاتری است، بنابراین اگر فیلم های زیادی را به دو صورت SDR یا HDR تماشا کنید ممکن است X9500H گزینه بهتری باشد. از لحاظ قیمت تلویزیون های سونی کمی بالاتر از سایر برندها از جمله سامسونگ می باشد.

مقایسه تلویزیون سونی X9000H با X8000H

سونی X900H به مراتب بهتر از سونی X800H است. نسبت کنتراست X900H به دلیل پنل VA بسیار بیشتر است، دارای فناوری Dimming است و در کل میزان نور صفحه بیشتری دارد. زمان پاسخ در X900H سریعتر است. با این حال،تاخیر ورودی در X800H کمتر است و پنل IPS آن زاویه دید بهتری دارد.

مقایسه تلویزیون سونی X9000H با NANO90 الجی

سونی X900H از LG NANO90 بهتر است. X9000H دارای یک پنل VA است که رنگ مشکی بهتری نمایش می دهد  و از ویژگی full-array local dimming برخوردار است. همچنین روشن تر است، رنگ های دقیق تری دارد و صفحه نمایش آن یکنواخت تر می باشد. با این وجود ، LG به دلیل پنل IPS دارای زاویه دید وسیع تری است ، بنابراین اگر آرایش صندلی گسترده ای داشته باشید ، نانو 90 ترجیح داده می شود.

سایر مطالب مفید

3 دیدگاه در “مقایسه جامع تلویزیون X9000H با X9500H سونی – مقایسه X950H با X900H

 1. علی گفت:

  عالی بود
  سونی با کیفیت تر از هر محصول

 2. سهراب گفت:

  با سلام پردازنده این تلویزیون‌ها یکی نیستند x9500h دارای پردازنده x1 ultimate هست و کیفیت بالاتری داره

  1. ساسان امین نژاد گفت:

   با سلام، بله شما درست می فرمایید، با تشکر از دقت شما – در متن و نتیجه گیری نیز اشاره شده است که تلویزیون x9000h بهترین گزینه برای حالت گیمینگ واتصال کنسولهای بازی می باشد و x9500h نیز دارای دقت رنگ فوق العاده و گزینه مناسبتری برای تماشای فیلم و سریال می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

The maximum upload file size: 100 مگابایت. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop files here